top of page

 

Oś tematyczną zajęć stanowić będzie kwestia logicznej poprawności argumentacji.

 

Podczas zajęć mniejszą wagę będziemy przywiązywać do metod formalnych, a większy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności logicznych, pozwalających na sprawne i skuteczne tworzenie mocnych argumentacji na rzecz bronionej przez nas tezy oraz odnajdywanie słabych punktów w argumentacji oponentów. 

Studenci zapoznają się m.in. z podstawowymi pojęciami logiki klasycznej, klasycznym rachunkiem zdań, schematami wnioskowania i metodami oceny ich poprawności, elementami semiotyki logicznej.

Tematyka zajęć

Kolokwium ostatniej szansy
Osoby, które spełniają wszystkie trzy poniższe kryteria:
1. nie zaliczyły w semestrze co najwyżej 3 kartkówek;
2. nie uzyskały średniej co najmniej 2,20, która daje zaliczenie z ćwiczeń;
3. uzyskały średnią co najmniej 1,66,
mogą podejść do tzw. ,,kolowium ratunkowego'', tj. sprawdzianu z całego materiału przerobionego w czasie kursu. Kolokwium ratunkowe odybwa się w okolicach sesji zimowej. 
 
Osoby, które nie uzyskały średniej 2,20, a jednocześnie nie zaliczyły 4 lub więcej kartkówek lub też uzyskały średnią niższą niż 1,66, nieodwołalnie nie zaliczają przedmiotu. 

Zasady zaliczenia

Ocena końcowa jest ustalana na podstawie dorobku punktowego z całego semestru i jest wystawiana zgodnie z następującymi progami:
 

0,00 - 2,20 - niezaliczony (2)

2,21 - 2,71 - dostateczny (3)

2,72 - 3,01 - dostateczny plus (3,5)

3,02 - 3,31 - dobry (4)

3,32 - 3,61 - dobry plus (4,5)

3,62 - 3,99 - bardzo dobry (5)

od 4,00 - celujący (5!)

Studentom, którzy podczas zajęć wykazują się dużą aktywnością i dobrym zrozumieniem treści zajęć, ocena końcowa może być podwyższona o jeden lub dwa stopnie.

 

Średnia punktów to średnia arytmetyczna, będąca wynikiem dzielenia sumy punktów uzyskanych w całym semestrze przez liczbę kartkówek faktycznie napisanych (a nie liczbę wszystkich kartkówek, które odbyły się w semestrze).
 
Większość zajęć rozpoczyna się od krótkiej (5-10 minut) kartkówki dotyczącej materiału omówionego na poprzednich zajęciach (szczegółowy zakres każdej kartkówki jest podawany przez prowadzącego). W semestrze odbędzie się ok. 9-12 kartkówek.

Z kartkówki student/ka może otrzymać od 0 do 4 pkt. ​

Za kartkówkę niezaliczoną uznaje się kartkówkę, która nie została napisana lub taką, za którą student/ka otrzymuje 0 pkt. Nie ma możliwości poprawiania wyników kartkówek.
W zależności od liczby niezaliczonych kartkówek, przyjęte są następujące rozwiązania:
  • 3 lub mniej: bez konsekwencji (oraz bez możliwości uzupełnienia kartkówek);
  • od 4 do 6: każda niezaliczona kartkówka z tego przedziału to odjęcie 1 punktu od sumy punktów uzyskanych w ciągu całego semestru.
  • 7 i więcej: nieodwołalne niezaliczenie przedmiotu, bez możliwości uzupełnienia kartkówek. Nie ma litości.
Osobom, które systematycznie zaliczają kartkówki i w semestrze będą miały następujące liczby kartkówek niezaliczonych przysługują następujące premie:
  • 2 kartkówki: kartkówka z najgorszym wynikiem nie jest brana pod uwagę...
  • 1 kartkówkę: dwie kartkówki z najgorszymi wynikami nie są brane pod uwagę...
  • 0 kartkówek: trzy kartkówki z najgorszymi wynikami nie są brane pod uwagę...
...przy wyliczaniu średniej.
Kwestie praktyczne:
  • w razie wątpliwości co do wyniku kartkówki, proszę o informację mailem w ciągu tygodnia od zamieszczenia wyników, by otrzymać swoją kartkówkę do wglądu.

Marta Zaręba

Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski

bottom of page